TERAPIE DLA NIEMOWLĄT I DZIECI

Integracja Sensoryczna

Integracja sensoryczna jest procesem neurobiologicznym, dzięki któremu wrażenia sensoryczne (zmysłowe) płynące z otoczenia i własnego ciała mogą być użyte w celowym działaniu.

Zmysły dostarczają informacji z całego ciała i otoczenia wokół nas. Mózg rejestruje, segreguje i przetwarza informacje otrzymywane ze zmysłów. Jeśli prawidłowo integruje informacje, stanowią one doświadczenia, będące podstawą procesu uczenia się.

Prawidłowe funkcjonowanie dziecka, jego rozwój psychoruchowy jest zależne od rozwoju procesów integracji systemów zmysłowych: słuchowego, wzrokowego, dotykowego, prioprioceptywnego (dotyczącego czucia głębokiego, czyli czucia z mięśni i stawów), przedsionkowego (czyli zmysł równowagi), węchu i smaku.

W przypadku gdy informacje pochodzące ze zmysłów napływają w sposób niewłaściwie zorganizowany, to funkcje układu nerwowego blokują się, co uwidacznia się w postaci problemów w życiu codziennym, a także w trudności z materiałem szkolnym, np. czytaniem, pisaniem, liczeniem. Trudności w przetwarzaniu wrażeń sensorycznych (zmysłowych) dotyczyć mogą: rejestracji, czyli odbierania bodźców, modulacji, czyli tolerancji zmian oraz trudności z prawidłową reakcją, jako odpowiedzią na bodźce.

Praca kanałów sensorycznych może być uszkodzona na trzy sposoby:

Diagnoza zaburzenia integracji sensorycznej obejmuje: wywiad z rodzicami dziecka, wypełnienie kwestionariusza pokazującego, w jaki sposób dziecko funkcjonuje na co dzień, prób klinicznych oraz testów kalifornijskich. Całość znajduje podsumowanie w diagnozie

Terapia NDT Bobath

Indywidualnie dobrana terapia, połączona z aktywną zabawą, aby nie zaburzać rytmu dnia dziecka.
Najczęściej stosowana u dzieci z zaburzeniami ośrodkowej koordynacji nerwowo-mięśniowej (ZOKN), z nieprawidłowym napięciem mięśniowym (hipo-/hipertonii), w asymetrii ułożeniowej, w chorobach neurologicznych, metabolicznych, genetycznych, ortopedycznych, zespołach wad wrodzonych czy wadach postawy.

Instruktaż pielęgnacji niemowląt

Nauka z zakresu pielęgnacji niemowlaka, czyli świadome i celowe przewijanie, mycie, ubieranie czy karmienie niemowlaka, które pozwala zadbać o jego prawidłowy rozwój ruchowy czy psychiczny.
Głównym celem prawidłowej pielęgnacji jest wpajanie prawidłowych wzorców ruchowych, które mają zadanie również terapeutyczne jako kontynuacja terapii neurorozwojowej podczas czynności życia codziennego.

Terapia ręki

Program stworzony w odpowiedzi na potrzebę usprawniania motoryki małej, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Mechanizm działania ręki jest bardzo skomplikowany i uzależniony od sprawnego funkcjonowania poszczególnych jej elementów będących w ścisłym związku z układem nerwowym. Ręka odpowiedzialna jest za wiele procesów. Początkowo bierze udział w poznawaniu świata, pomaga w lokomocji, a w dalszym rozwoju wykonuje bardzo precyzyjne i skomplikowane ruchy decydujące o prawidłowym funkcjonowaniu człowieka w społeczeństwie. Wszystkie te aspekty pokazują, dlaczego jej prawidłowe działanie jest tak ważne.

REHABILITACJA

Laser wysokoenergetyczny

Działa pobudzająco na wolne zakończenia nerwowe i inne receptory bólu. W rezultacie pacjent odczuwa niemal natychmiastową ulgę. Przyczynia się do pobudzenia działania układu krwionośnego i limfatycznego. Sprzyja szybszemu gojeniu się ran i leczeniu urazów. Przynosi pozytywne leczenie w terapii bólu przewlekłego i ostrego. Przykładowe wskazania zespół cieśni nadgarstka, kontuzje sportowe- skręcenia, naderwania. zmiany zwyrodnieniowe stawów, zespoły bólowe kręgosłupa (dyskopatia), zespoły przeciążeniowe (łokieć tenisisty/ golfisty, kolano skoczka), ostroga piętowa/zapalenie rozcięgna podeszwowego

Fala uderzeniowa

Charakteryzuje się serią impulsów o gwałtownym wzroście ciśnienia wycelowanego w problematyczny obszar ciała. Terapia falą uderzeniową przyczynia się do przyspieszenia procesu zdrowienia poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi oraz stymulację metabolizmu. Co więcej, fala uderzeniowa wpływa na rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów, zwiększenie produkcji kolagenu, a także zmniejszenie napięci mięśni. Przykładowe wskazania: ostrogi piętowe/zapalenie rozcięgna podeszwowego, kolano skoczka (entezopatia więzadła rzepki), łokieć golfisty/tenisisty, zapalenia ścięgna Achillesa, ITBS- zespół pasma biodrowo-piszczelowego, zespoły bólowe kręgosłupa,

Terapia manualna

Jest to metoda, w której wykorzystujemy różne techniki, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta. W terapii manualnej stosuje się techniki diagnostyczne oraz terapeutyczne w celu wykrycia przyczyn oraz opracowania metod leczenia schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Wskazaniami do terapii manualnej są m. in.: zablokowania czynnościowe stawów, bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle mięśni czy bóle głowy.

Suche igłowanie

Suche igłowanie to zabieg stosowany w leczeniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych na ciele. Igłoterapia ma na celu rozluźnienie mięśni, a jednocześnie zniesienie bólu. Wskazania do leczenia suchymi igłami to m.in. bóle pleców, łokieć tenisisty czy bark zamrożony.

Kinezyterapia

innymi słowy to rehabilitacja ruchowa. Jest to rodzaj fizjoterapii, który stanowi bardzo istotny element w procesie usprawniania. Efekty ćwiczeń fizycznych o charakterze leczniczym obejmują m.in. zwiększenie wytrzymałości mięśni, poprawę ogólnej wydolności organizmu, poprawę ruchomości stawów, korekcję nieprawidłowych nawyków ruchowych.

Zabiegi fizykalne

(laser, krioterapia, prądy, pole magnetyczne, ultradźwięki)

Masaż leczniczy częściowy

Masaż leczniczy całego ciała

Masaż tkanek głębokich

Facemodeling

Naturalna metoda modelowania i odmładzania twarzy, ale facemodeling to nie tylko modelowanie i odmładzanie to również techniki likwidujące bóle głowy, szumy uszne oraz wszelkie problemy związane z aparatem żucia (szczękościski, bruksizm)

Terapia kręgosłupa

Jest to metoda opierająca się na intensywnym masażu, która pozwala zwalczyć bóle całego grzbietu.
Osoby, które powinny regularnie odbywać masaż kręgosłupa to osoby z:
Przepuklinami kręgosłupa,
Wypuklinami kręgosłupa,
Dyskopatią,
Osoby nadmiernie napięte mięśniowo,
Osoby z uczuciem mrowienia rąk i nóg

Terapia skroniowo-żuchwowa

Jest to terapia dla osób z problemami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
Terapia ta pomaga wyrównać wysokość stawów, zmniejsza trzaski oraz ból stawów.
Terapia stawów skroniowo- żuchwowych to nie tylko staw, to również wyrównanie napięć mięśniowych w obrębie twarzy.
Wskazania do zabiegu: