Wśród zabiegów fizjoterapeutycznych prym wiedzie rehabilitacja ortopedyczna. W każdym mieście znajdziemy oczywiście przychodnie, gdzie wykonuje się zabiegi rehabilitacji. Jest ona niezbędnym elementem procesu leczenia schorzeń kości, urazów czy wad rozwojowych. Czym właściwie jest taka rehabilitacja? Dowiesz się z tego artykułu.

Na czym polega rehabilitacja ortopedyczna?

Nie każdy uraz wymaga interwencji chirurgicznej. Ortopeda wtedy zwykle kieruje nas do fizjoterapeuty, rehabilitanta na rehabilitację ortopedyczną. Wskazaniem do rehabilitacji są różnego rodzaju urazy stawów, kontuzje sportowe, wady rozwojowe i przeciążenia (na przykład kręgosłupa).

Pacjenci mogą z niej skorzystać także po przebytych zabiegach, takich jak rekonstrukcja więzadeł w kolanach czy leczenie złamania kości.

Celem takiej rehabilitacji zawsze jest uzyskanie pełnej sprawności ruchowej oraz komfortowe życie bez bólu. Aktywna współpraca pacjenta, lekarza i fizjoterapeuty jest tutaj niezbędna do osiągnięcia sukcesu.

Rodzaje rehabilitacji.

Poza rehabilitacją ortopedyczną pacjent może zostać skierowany również na inne rodzaje rehabilitacji. Są to między innymi rehabilitacja zawodowa, społeczna czy specjalistyczna. Łączą się one czasami we wspólnym celu, dzięki czemu powrót do zdrowia jest o wiele szybszy.

W jaki sposób zabiegi rehabilitacyjne pomagają pacjentom

Każdy zabieg fizjoterapeutyczny ma swój cel, który jest ważny lub niezbędny w procesie leczenia. Większość z nich ma za zadanie zminimalizować lub zniwelować skutki urazu i nie doprowadzić do powstania niepełnosprawności narządu ruchu u pacjenta.

Wiele z nich ma na celu zapobiec lub zminimalizować ból przewlekły, towarzyszący danemu schorzeniu.

Ból po rehabilitacji.

Ból po pierwszych zabiegach fizjoterapeutycznych może być silniejszy. Spowodowane jest to szeregiem procesów, które zaszły w pobudzonych terapią tkankach. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć nasilenia bólu po konkretnym zabiegu — wpływ ma na to wiele czynników niezależnych od fizjoterapeuty (stan zdrowia pacjenta, jego odporność na ból czy rodzaj schorzenia).

Także prosty masaż może pozostawić po sobie ból, który jest skutkiem pobudzenia spiętych wcześniej mięśni. Powinien on ustąpić po jakimś czasie.

Po jakim czasie po rehabilitacji odczuwalna jest poprawa samopoczucia?

Fizjoterapia to długi i często żmudny proces, którego skutki możemy zauważyć nawet po kilku dniach po zakończeniu danej terapii. Bez względu na rodzaj terapii, każdy przypadek jest oceniany indywidualnie, a na długość oczekiwania może wpływać:

 • rodzaj schorzenia;
 • czas trwania choroby;
 • stan organizmu danego pacjenta.

Niektóre rodzaje terapii mogą również wywoływać widoczne efekty bardzo indywidualnie — czasem po kilku dniach od zabiegu, a czasem po kilku godzinach.

Przeciwskazania do rehabilitacji ortopedycznej.

Fizjoterapeuta może odmówić przeprowadzenia rehabilitacji w niektórych przypadkach. Może też przerwać cały proces, jeśli zauważy u pacjenta niepokojące objawy. Są to na przykład:

 • choroba nowotworowa w przeszłości;
 • nagła utrata masy ciała bez konkretnej przyczyny;
 • obrzęk stawów;
 • gorączka, stan podgorączkowy;
 • niezdiagnozowany uraz;
 • nietrzymanie moczu / kału w związku z bólem kręgosłupa;
 • krótkotrwałe utraty świadomości;
 • problemy z mówieniem, opadanie kącika ust;
 • tętno powyżej 100 i poniżej 50 uderzeń na minutę.

Dlaczego tak się dzieje? W takich przypadkach zabieg rehabilitacyjny może pogorszyć stan zdrowia pacjenta, a nawet doprowadzić do poważnych urazów narządu ruchu czy narządów wewnętrznych. Pacjent w takim wypadku powinien udać się do poradni specjalistycznej, a sam problem powinien zostać dokładnie zdiagnozowany.

Uwaga! W przypadku wystąpienia zaburzeń emocjonalnych, głębokiego stresu lub zaburzeń depresyjnych rehabilitacja także może zostać przerwana!

Rehabilitacja ortopedyczna w praktyce.

W Polsce rehabilitacja ortopedyczna jest powszechnie stosowana na oddziałach szpitalnych stacjonarnych, dziennych, zakładach rehabilitacji, przychodniach rehabilitacyjnych czy prywatnych gabinetach fizjoterapeutycznych.

Jeśli stan pacjenta tego wymaga, to terapię można wykonać także w warunkach domowych. Warto się dopytać o taką formę fizjoterapii swojego lekarza prowadzącego.