Medycyna pracy ma za zadanie zapewnić ochronę zdrowia pracowników, zatrudnionych w różnych miejscach pracy. To także specjaliści, których zadaniem jest profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób zawodowych.

Czy można iść do lekarza medycyny pracy bez skierowania?

Miejsca, gdzie takie badania można wykonać, znaleźć można bez trudu. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać interesującą nas frazę medycyna pracy i dodać do niej interesującą nas lokalizację i wyszukiwarka wyświetli nam interesujące nas wyniki.

Czy jednak można udać się do takiego miejsca, jeżeli nie ma się właściwego skierowania? Nie. Skierowanie to podstawa do wizyty w danej przychodni, specjalizującej się w medycynie pracy. Na podstawie informacji zawartych w skierowaniu, lekarz medycyn pracy będzie wiedział, jakie dokładnie ma wykonać badania, z uwzględnieniem konieczności wizyty u specjalistów.

Ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracy?

Teoretycznie wizyta w medycynie pracy jest bezpłatna. Jeżeli patrzy się na to z punktu widzenia pracownika. On tylko pobiera skierowanie, udając się do przychodni. Za wszystko płaci pracodawca. Ile? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Przychodnie medycyny pracy mają swoje cenniki. Jeżeli do danej przychodni medycyny pracy kierowana jest większa ilość pracowników z konkretnej firmy, na pewno będzie można zapytać o atrakcyjny rabat cenowy.

Wizyta w przychodni medycyny pracy

Jest ona wymagana:

  • przed rozpoczęciem nowej pracy,
  • po upływie okresu przydatności do wykonywania danych obowiązków zawodowych.
  • po zmianie stanowiska pracy/pracodawcy,
  • po zmianie zakresu pracy na stanowisku,
  • przed powrotem do pracy po ponad 30-dniowym zwolnieniu lekarskim,
  • przed rozpoczęciem studiów technicznych lub medycznych,
  • przed rozpoczęciem nauki w szkole zawodowej.

Jak się zapisać do lekarza medycyny pracy? Najlepiej, telefonicznie. Może się okazać, że dana osoba otrzymuje z góry skierowanie z wyznaczonym terminem na wizytę. Jeżeli ktoś wie, że nie będzie mógł, z góry powinien poprosić o przeniesienie terminu. Niestawienie się na badania bez wytłumaczenia, może zostać potraktowane jako chęć odmowy podjęcia pracy.

Nigdy nie można iść na badania “z biegu”. Takie osoby mogą spotkać się z odmową przyjęcia w gabinecie.

Najważniejsze pytania, jakie chodzą po głowie pracownikom.

Po jakim czasie trzeba iść do lekarza medycyny pracy?

Wszystko uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie stanowiskiem ma się do czynienia. Przewidywany okres wynosi od 2 do 5 lat. Może on jednak zostać skrócony, jeżeli m.in. dojdzie do zmiany zatrudnienia.

Czy lekarz medycyny pracy może skierować na dodatkowe badania?

Jak najbardziej. W szczególności, jeżeli będzie podejrzewał nabycie choroby zawodowej.

Skąd wziąć skierowanie do lekarza medycyny pracy?

Od pracodawcy (dział personalny) lub też w sekretariacie szkoły, gdzie dana osoba ma zamiar podjąć naukę.

Jak przygotować się do badania medycyny pracy?

Nie są potrzebne żadne dodatkowe przygotowania. Chyba, że razem ze skierowaniem dostaje się od razu badanie na morfologię i mocz, to trzeba potraktować je w sposób rutynowy.

Czy na zwolnieniu lekarskim można zrobić badania wstępne?

Nie. Koniecznością jest bycie zdrowym. Dopiero po wygaśnięciu zwolnienia lekarskiego, można umówić się na wizytę.

Ile trwa badanie wstępne do pracy?

Jeżeli chodzi o podstawę, to takiego badanie może maksymalnie zająć około kwadransa. Chyba, że konieczne będą kolejne badania, to czas ten może się wydłużyć.

Ile jest ważne skierowanie na badania sanepidowskie?

Wszystko zależne jest od tego, co zostanie wbite do książeczki przez lekarza. Może się okazać, że są to badania bezterminowe lub też mają przewidziany termin, którego należy dopilnować.

Czy medycyna pracy jest na NFZ?

Nie. Nikt nie może liczyć na refundację. Całkowity koszt zapłaty za tego typu badania spoczywa na pracodawcy. Nie może on obciążyć pracownika kosztami, jakie związane są z tymi badaniami. Również, jeżeli odnosi się to do książeczki sanepidowskiej.