Skąd biorą się urazy u człowieka? Oczywiście, jest to pytanie retoryczne, ponieważ każdy wie, że urazów można nabawić się bardzo łatwo. Wystarczy nogę krzywo postawić na chodniku i już można mieć skręconą lub złamaną nogę. Jest to jeden przypadek na wiele. Dysfunkcje w ciele człowieka pojawić się mogą na skutek różnych chorób. Współczesna medycyna oferuje możliwość leczenia takich przypadków. Właściwą placówką jest centrum rehabilitacji, jakie oferuje wsparciem różnego rodzaju pacjentom.

Centrum rehabilitacji – co to jest?

Oto nowoczesna placówka medyczna, która oferuje możliwość odbycia specjalistycznych konsultacji oraz zaplanowania rehabilitacji leczniczej. Usługi skierowane są do każdego pacjenta. Nie tylko do tych osób, jakie urazów i dysfunkcji nabawiły się na skutek nagłych zdarzeń. Z usług takich miejsc skorzystać mogą także te osoby, jakie mają do czynienia z chorobami przewlekłymi. Centra rehabilitacyjne świadczą usługi w ramach NFZ (zabiegi darmowe) oraz prywatne. W obecnych czasach można spotkać wiele takich placówek medycznych, które w ramach jednego miejsca oferują zabiegi darmowe i płatne. Należy mieć jednak świadomość, że czas oczekiwania na darmowe zabiegi może być długi. Możliwość skorzystania z zabiegów płatnych skierowana jest przede wszystkim do tych osób, jakim zależy na szybkim powrocie do sprawności fizycznej i pozbyciu się bólu.

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?

Ogólnie można powiedzieć, że jest to oferta skierowana do tych osób, jakie mają problem z narządami ruchu.

Można jednak szerzej omówić ten temat, aby każdy miał świadomość tego, kiedy powinien zgłosić się do centrum rehabilitacji.

Wśród najbardziej klasycznych przypadków, można znaleźć ból kręgosłupa. Schorzenie, które jeszcze kilkanaście lat temu kojarzone było tylko z seniorami, dotyka coraz młodsze grono osób. Ból staje się przewlekły i jest w stanie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Choroby zwyrodnieniowe stawów mogą mieć różne podłoże. U niektórych wynikają one z ciężkich prac fizycznych, jakie wykonuje się każdego dnia. Inni pacjenci mogą mieć problem ze stawami, ponieważ prowadzą siedzący tryb życia, mają nadprogramowe kilogramy lub też zmagają się z wadami wrodzonymi narządu ruchu. Wśród pacjentów, którzy wymagają specjalistycznej rehabilitacji, można wymienić tych, którzy mają problem z następującymi przypadkami:

  • kolano skoczka i biegacza,
  • łokieć golfisty lub tenisisty,
  • uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego,
  • zwyrodnienie stawu ramienno-łopatkowego.

To tylko kilka przypadków. Jest ich zdecydowanie więcej. Ważne jest to, aby wiedzieć, gdzie w takich przypadkach szukać profesjonalnej pomocy, która jest w stanie przynieść ulgę w codziennym funkcjonowaniu.

Zabiegi, które oferowane są przez centrum rehabilitacji

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie zabiegi oferuje centrum rehabilitacji. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, do jakiej dokładnie placówki medycznej się trafi. Można jednak omówić rodzaje, które są oferowane.

Wśród nich można znaleźć kinezyterapię, czyli zabiegi lecznicze ruchowe. Są to różnego rodzaju ćwiczenia, które należy wykonywać zgodnie z zaleceniami, aby ich zastosowanie miało jakikolwiek sens.

Balneoterapia wykorzystuje możliwości wody leczniczej. Woda występuje w różnych temperaturach. Ma się do czynienia z gazami i borowiną, które to przynoszą ogromną ulgę. Wśród najpopularniejszych wód, które przynoszą ulgę, jest solanka.

Kolejnym rodzajem zabiegów, jest fizykoterapia. Ich zadaniem jest uśmierzenie bólu, łagodzenie stanów zapalnych, a także zmniejszenie napięcia mięśniowego. Podczas zabiegów mogą zostać wykorzystane bodźce elektryczne, jednak nie trzeba się ich w żaden sposób obawiać, ponieważ nie są one bolesne. Podobnie jest w przypadku zabiegów, jakie bazują na promieniowaniu podczerwonym. Wszystkie są bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Tym bardziej że została udowodniona ich wysoka skuteczność.