Koślawe łopatki to jedna z najczęstszych przyczyn, która może dać do myślenia tym wszystkim rodzicom, jacy zauważają, że coś u dziecka jest nie tak, jeżeli chodzi o postawę. Tzn. może mieć ono do czynienia z nieprawidłową postawą. Nie można tego problemu bagatelizować. Jak najszybciej należy udać się do lekarza.

Rodzaje wad postawy u dziecka

Rodzice zauważają u swoich dzieci wady postawy (oprócz łopatek, można np. wyróżnić garbienie się lub koślawe nóżki) już na etapie wieku przedszkolnego. Niestety, ale jest to niepokojący objaw. Im wcześniej zostanie rozpoczęta praca z dzieckiem, tym większe szanse na to, że wada postawy pozostanie przykrym wspomnieniem. Wyróżnia się kilka najczęściej występujących wad postawy u dziecka.

Plecy okrągłe

Można je rozpoznać po tym, że barki oraz głowa są wysunięte do przodu. Zjawisko to fachowo nazywa się protrakcją. Łopatki nie tylko są rozsunięte, ale do tego są osłabione. Kifoza piersiowa zostaje pogłębiona. Dziecko w takiej sytuacji bardzo często się garbi. Nie tylko, jeśli chodzi o odrabianie lekcji, ale także podczas trwania zabaw ruchowych.

Plecy wklęsłe

To nie tylko wypukły brzuch, ale także można zauważyć u małego dziecka pogłębioną lordozę lędźwiową. Powłoki mięśniowe są osłabione, co też uwydatnia się poprzez wystąpienie przodopochylenia miednicy. Brzmieć to może skomplikowane. Dlatego łatwiej powiedzieć, że u dziecka można zauważyć duży brzuch. Jest on tym bardziej wyraźny, jeżeli ma się do czynienia ze szczupłym dzieckiem.

Plecy okrągło-wklęsłe

Jak łatwo się domyśleć, ma się do czynienia z połączeniem dwóch wcześniej omówionych wad. Dziecko ma kifozę, czyli się garbi. Do tego można zauważyć wypięte pośladki u małego dziecka, czyli lordozę lędźwiową. Barki razem z głową zostają wysunięte do przodu. Brzuszek jest duży i wypukły.

Plecy płaskie

Stanowi ona największe zagrożenie w obecnych czasach, ponieważ jest najrzadziej dostrzegalna przez rodziców. W tym przypadku nie trzeba przejmować się żadną kifozą lub lordozą. Niby na pozór wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jednak pleców płaskich nie można w żaden sposób ignorować, ponieważ jest to bardzo poważna wada. Jeżeli rodzice nie doprowadzą do leczenia, dziecko w przyszłości będzie miało zmniejszoną amortyzację piersi. W przypadku pleców płaskich, u małych dzieci można najczęściej zauważyć opuszczone barki, jakie na dodatek ustawione są ku przodowi. Często można również spostrzec, że w porównaniu do rówieśników, te maluchy są słabe i wiotkie.

Inne wady postawy, jakie mogą występować u najmłodszych dzieci

Wyżej omówione zostały najczęściej występujące wady postawy u najmłodszych. Spowodowane mogą one być różnymi czynnikami, m.in. zbyt ciężkim plecakiem, zbyt dużą ilością godzin, jakie spędzane są przed komputerem.

Można jednak wyróżnić jeszcze kilka innych wad postawy, jakie mogą u rodziców budzić zaniepokojenie. Mowa tutaj o:

  • asymetryczne ustawienie łopatek, barków i miednicy,
  • boczne skrzywienie kręgosłupa, które najczęściej nazywane jest skoliozą,
  • wady klatki piersiowej, jakie można podzielić na klatkę piersiową lejkowatą oraz szewską,
  • zaburzenia jakie związane są z całością kończyn dolnych oraz samych stóp, można tu wymienić m.in. stopę płaską, stopę płasko- koślawą, kolana koślawe, kolana szpotawe.

Kompleksowa terapia dla dzieci

Tylko dzięki temu można mieć pewność co do tego, że dziecko w przyszłości nie będzie miało problemów z przybraniem prawidłowej postawy. Jeżeli terapia nie zostanie przeprowadzona, a rodzice będą problem bagatelizować, negatywnie wpłynie to na zdrowie młodego człowieka. Nie tylko chodzi tu o wady postawy, ale także inne dolegliwości, jakie mogą one powodować.

Do wyboru są różnego rodzaju gabinety, gdzie prowadzona jest kompleksowa terapia. Taka, która jest w stanie uwzględnić indywidualne potrzeby małego pacjenta. Ważne jest to, aby dziecko ćwiczyło nie tylko pod okiem fizjoterapuety. Również rodzice muszą zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest ich wspólna praca z dzieckiem.