Do naszej drużyny dołączyło dwóch nowych terapeutów Bąbik i Booba  chyba nie musimy tego pisać ze wszyscy ogromnie ich pokochali …

Dogoterapia to terapia, która wykorzystuje psy jako narzędzie terapeutyczne w celu poprawy zdrowia i dobrostanu osób z różnymi trudnościami emocjonalnymi, psychicznymi, fizycznymi lub społecznymi.

Głównym celem dogoterapii jest zapewnienie wsparcia emocjonalnego, stymulacji sensorycznej i motywacji poprzez interakcję z psem terapeutycznym. Psy terapeutyczne są starannie wybierane i szkolone, aby być odpowiednimi partnerami terapeutycznymi. Mają one zdolność czytania i reagowania na emocje oraz potrzeby swoich pacjentów.

Podczas sesji dogoterapii, terapeuta wraz z psem terapeutycznym pracuje z pacjentem, dostosowując się do jego indywidualnych potrzeb i celów terapeutycznych. Interakcja z psem może obejmować głaskanie, przytulanie, zabawę, a także wykonywanie różnych zadań, które pomagają w rozwijaniu umiejętności społecznych, motorycznych i poznawczych.

W dogoterapii wykorzystuje się również terapię asystowaną przez zwierzęta, która obejmuje wykonywanie konkretnych ćwiczeń i zadań, takich jak szukanie ukrytych przedmiotów, aportowanie, czy przynoszenie przedmiotów. Te aktywności mają na celu rozwijanie umiejętności poznawczych, motorycznych, koncentracji i koordynacji.

Dogoterapia jest stosowana w różnych dziedzinach, takich jak terapia pedagogiczna, terapia psychiatryczna, terapia geriatryczna, rehabilitacja fizyczna i wiele innych. Korzyści płynące z dogoterapii obejmują redukcję stresu i lęku, poprawę nastroju, zwiększenie motywacji do terapii, poprawę komunikacji interpersonalnej i wzmacnianie poczucia własnej wartości.